Den sidste Inka

Bog
300,00 kr.
270,00 kr.
Vi har ikke varen på lager. Den forventede leveringstid er 2-5 hverdage.

Produktbeskrivelse

I romanen »Den sidste Inka« sender et opsigtsvækkende arkæologisk fund højt oppe i Andesbjergene os ud på en rejse tilbage til de dramatiske begivenheder, der i begyndelsen af 1500-tallet førte til det mægtige inkariges fald.

Gennem hyrdesønnen Uri, inkaprinsessen Sisa og dominikanermunken Manés befinder vi os tæt på magtens tinder i et drama om hævn, undergang og nye begyndelser. Hver især kæmper de med, hvem de er, hvad de tænker om sig selv, og hvad de tror på – helt frem til de verdensomvæltende begivenheder på pladsen i Cajamarca i 1532.

Anmeldelse
»Jeg blev selv grebet og fulgte spændt med i hovedpersonernes sorger og glæder undervejs. Det er interessant at læse om, hvordan kristendommen lidt efter lidt kan ændre liv og tankesæt hos fremmede folkeslag.«
Inger Randrup, bogsælger

Detaljer

  • ISBN13 9788756465465
  • Sider 432
  • Udgivet 2026
  • Forlag Lohse
  • Format Hardback
  • Sprog Dansk